
Prevenció2023
UPGRADE CONGRESS | 2023. 03. 24-25.
Előadók

Dr. Radánovics-Nagy Dániel

Dr. Borzási Imre

Dr. Simon Fanni

Mester Emese

Kis-György Rita

Dr. Tóth György

Dr. Molnár Bálint

Walter-Kovács Noémi

Dr. Tihanyi Dóra
Program
Péntek
24
09.30 – 09.40
Megnyitó

Dr. Radánovics - Nagy Dániel
09.40 – 10.25
Miért érdemes a Profilaxisba invesztálni?

Dr. Borzási Imre
10.25 – 11.10
A fogágybetegség dentálhigéniai szempontjai

Walter-Kovács Noémi
11.10 – 11.40
Kávészünet
11.40-12.25
Újszerű prevenciós eszközök – hatékony edukációs gyakorlatok

Mester Emese
12.25 – 13.30
Ebédszünet
13.30 – 14.15
Az orális mikroflóra és szerepe a parodontális megbetegedések kialakulásában és kezelésében

Dr. Molnár Bálint
14.15 – 15.00
A sikeres páciensedukáció kulcsa – gondoljuk újra az instruálást és a motivációt!

Dr. Tihanyi Dóra
15.00-15.35
A dohányzási ártalomcsökkentés szerepe és gyakorlata a száj- és fogápolásban

Dr. Tóth György
15.35-16.15
Kávészünet
16.15-16.45
Az orális egészség és általános egészség összefüggései, valamint a dentális
edukáció jelentősége

Kis-György Rita
16.45 – 17.30
Dentálhigiénikusok prevenciós lehetőségei a szájüregi megbetegedések
megelőzésében

Dr. Simon Fanni
Dr. Borzási Imre
Miért érdemes a Profilaxisba invesztálni?
Elfogadott tény, hogy a GBT a modern prevenció alapeszköze (kellen, hogy legyen). Egy új protokoll bevezetése, egy új eszköz beszerzése mindig anyagi, és emberi erőfeszítéseket igényel. A döntés meghozatala során hiba lenne csak egy újabb prevenciós eszközként tekinteni az Airflow Prophylaxis Master készülékre. Sokkal többről van szó , hiszen rengeteg terápiás lehetőség rejlik benne. Ezek bemutatása és a gondolkodásmód átértékelése segíti a rendelőben a magas szintű betegellátás kialakítását, finanszírozási szempontokat és az emelt szintű prevenciót egyensúlyba hozni.
Dr. Simon Fanni
Dentálhigiénikusok prevenciós lehetőségei a szájüregi megbetegedések megelőzésében
A dentálhigiénikus pervenciós szerepe és tevékenysége mind a szék melletti, mint az edukációs területen kiemelkedően fontos. A legfrissebb, 2022 évi adatok szerint a világ népességének 45%-át érinti valamilyen szájüregi megbetegedés, amit megfelelő prevenciós tevékenységgel minimálisra szoríthatnánk. A nem fertőző betegségek egyik nagy csoportja a szájüregi megbetegedésekben a fogszuvasodás, mely 2,5 milliárd embert érint. Másik csoportjába, a fogágybetegség súlyos formájában 1 milliárd ember szenved. A technika fejlődése, új anyagok hazánkban is elérhetők, ebben a témában és lehetőségekben a prevenciós szakembereknek up to date kell rendelkezniük. A dentális egészség alapja a szájüreget érő noxák kiküszöbölése. A prevenció minden szintjén evidence based aéapú kezelési protokollok, anyagok és eszközök állnak a fogorvosok és dentálhigiénikusok rendelkezésére. A szakemberek mellett a lakosság, páciens szoros közreműködésére is szükség van. A motivációt, szájápolási feladatokat csak felkészült, a szakmai újdonságokat elsajátító dentálhigiénikusoktól kaphatják meg. Mind a fogszuvasodás, mind a fogágybetegség rizikótényezőit, a kialakulását megelőző és a már kialakult enyhébb elváltozások kezelését, gyógyítását biztosító eszközök, anyagok mellett az edukáláshoz szükséges háttértudást biztosító előadásom célja, hogy az a mindennapi munkába beilleszthető legyen.
Mester Emese
Újszerű prevenciós eszközök – hatékony edukációs gyakorlatok
Mindenki számára tisztázott, hogy a magyar lakosság szájhigiénés állapota sajnos aggodalomra ad okot. Az előadásom célja, olyan edukációs alternatívák bemutatása, amely ezen státusz javítását szolgálja, így motiválva a szakmabelieket a prevenciós tevékenységben történő aktív részvételre.
Ugyanis a jól ismert óvodai látogatás alkalmával történő fogmosás oktatáson túl számos területen tevékenykedhetünk még. Milyen lehetőségek vannak manapság a szájápolási prevenciós gyakorlatokra? Előadásom során igyekszem prezentálni napjaink leghatékonyabb prevenciós módszereit és azok eszközeit.
Kis-György Rita
Az orális egészség és általános egészség összefüggései, valamint a dentális edukáció jelentősége
Hazánkban a szájüregi megbetegedések prevalenciája igen magas, a szájüregi daganatos megbetegedések tekintetében is vezető helyet foglalunk el a környező országokhoz képest, de sajnos világviszonylatban is. Jellemző az egészségkárosító viselkedés, a szűrővizsgálatokon való részvétel elmulasztása, az elégtelen szájhigiéniás rutin, valamint elváltozások esetében az egészségügyi ellátás kezdeményezésének elmulasztása, késői orvos-beteg találkozó. A szájüreg és fogak állapota nagy mértékben befolyásolja az általános egészségi állapotot, a szisztémás megbetegedések alakulását, kontrollálhatóságát, összességében pedig a jóllétet és az életminőséget. A szájüregi egészség hatással van a mindennapokra, a táplálkozására, szociális kapcsolatokra, valamint az önértékelésre is. Az elhanyagolt fogazat negatívan hat a szisztémás megbetegedésekre megakadályozza az eredményes terápiát. Kezeletlen parodontális megbetegedés esetén például nehezebben kontrollálható a diabetes mellitusban érintett páciens vércukorszintje, akadályozott lehet annak beállítása és fenntartása. A rossz orális egészség hatására romlik az egyén életminősége; tapasztalhat funkció-korlátozottságot, rágási nehézségeket, fájdalmat, de akár a beszéd is akadályozott lehet. A hatékony dentális edukáció segítségével nem csak a páciensek orális egészségében érhetünk el változást, de javíthatjuk egészségtudatosságukat, preventív szemléletüket, valamint formálhatjuk szokásaikat, melyek pozitív hatást gyakorolnak általános egészségi állapotukra is. Előadásomban ezen összefüggéseket és az egészségfejlesztéshez felhasználható tartalmakat mutatom be, amit a páciens edukáció során alkalmazhatnak a dentálhigiénikus kollégák.
Dr. Tóth György
A dohányzási ártalomcsökkentés szerepe és gyakorlata a száj- és fogápolásban
Ma már tudjuk, hogy a dohányzáshoz köthető betegségeket elsősorban nem a nikotin okozza, hanem a cigaretta égetése során felszabaduló vegyi anyagok. Ahhoz, hogy a világon megszűnjenek a dohányzás okozta betegségek mind az 1,3 milliárd –Magyarországon ez 2 millió főt jelent- dohányzónak le kellene szoknia e káros szenvedélyéről, ami az előrejelzések szerint nehezen megvalósítható. Ennek okán, ha egy ártalmat nem tudunk eliminálni, csökkenteni szükséges azt. Ma már léteznek, olyan alternatív füstmentes nikotin- és dohánytermékek, melyek használata során lényegesen kevesebb káros anyag jut a szervezetbe.
Az előadásban bemutatásra kerülnek a dohányfüst okozta szájüregi betegségek és elváltozások, melyek lehetnek: esztétikai fogelszíneződés, kellemetlen lehelet, nyálkahártya elváltozások, fogínysorvadás, fogvesztés, rosszindulatú daganat. A dohányzás hatásai a szájnyálkahártyára egyértelműen negatívak. Ez a terület érintkezik ugyanis a legforróbb füsttel, amely kiszárítja, kimarja azt, és végzetes elváltozásokat eredményez.
Az előadásban továbbá olyan összehasonlító vizsgálatok is bemutatásra kerülnek, melyek az éghető cigaretta és a hevített dohánytechnológia hatásait vizsgálja a szájüregi, fogíny hámszövetein, valamint a kemény fogszöveteken.
Walter-Kovács Noémi
A fogyágybetegség dentálhigéniai szempontjai
Sok ember tudomást sem vesz a duzzadt, kissé vöröslő vagy fogmosáskor gyakran vérző fogínyükről, pedig ezek a tünetek az ínygyulladás legelső jelei. Az Economics folyóirat kutatócsoportja (Economics Intelligence Unit – EUI) és az Európai Parodontológiai Szövetség (EFP) most kiterjedt kutatást végzett a témában: 19%-kal növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását 65 év alatti személyeknél, 65 év felett ez az arány 44%. Szoros összefüggés mutatható ki a cukorbetegséggel, komoly kockázati tényező a terhesség alatt és a fogágybetegség növeli a demencia, mentális hanyatlás és az Alzheimer-kór kockázatát. A köztudatban alig szerepel a fogágybetegség, pedig a világon a hatodik leggyakoribb egészségi probléma. A GBD (Global Burden of Disease) 2017-es kutatása szerint a világ népességének 11%-a szenved súlyos fogágybetegségben, gyakoribb, mint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők aránya (6,6%). A becslések szerint azonban a fogágybetegség enyhe formája akár a Föld népességének 50%-át is érintheti! Elterjedt gondolat, hogy a fogágybetegség a fejlődő országok problémája, azonban a valóság egészen más. Az Economics riport tanulsága szerint a nyugat-európai fejlett országok is érintettek, és az elmúlt 25 évben nem történt csökkenés a betegség előfordulásában. Az ínygyulladás lassan, szinte alig észrevehetően kezdődő betegség, jó ideig nem okoz látványos vagy fájdalmas tüneteket. Azonban nagyon fontos lenne komolyan venni, mert ha nem kezeljük időben, később fogágybetegség is kialakulhat, mely akár fogvesztéssel is járhat. Az előadásban áttekintjük a parodontális betegségeket, ínygyulladást, az ínygyulladás típusait, a parodontitist. Bemutatjuk a parodontális betegség lefolyásának sejtszintű szemléletét és a parodontális betegség kialakulásának kockázati tényezőit, a kezelés legfontosabb szempontjait.
Tihanyi Dóra
A sikeres páciensedukáció kulcsa – gondoljuk újra az instruálást és a motivációt!
Üres közhely vagy működő szemlélet, hogy oktathatjuk a pácienseinket?
Ma már egy igényes, magas szakmai minőséget képviselő szakember számára egyértelmű, hogy megfelelő szájhigiénia nélkül nem végezhető minőségi, tartós fogászati kezelés. Egyre több rendelő hirdeti a dentálhigiénés kezelések fontosságát és alkalmazza azok különféle formáját, azonban a megfelelő biofilm-menedzsment nem érhet véget egy professzionális tisztítással. Az egyéni szájhigiénia kialakítása, a páciens mindennapi rutinjának megfelelő formálása a mi feladatunk és felelősségünk, fogászati szakembereké. Ez azonban egy összetett, számos egyéni tényező által befolyásolt folyamat, mely időt, energiát és szakértelmet igényel.
Az előadás bemutatja, hogyan lehetünk sikeresek a páciensek szájhigiénés edukációjában, milyen eszközökkel és módszerekkel instruálhatjuk és motiválhatjuk hatékonyan a pácienseket, miközben egyéni igényeiket, adottságaikat is szem előtt tartjuk. Gyakorlati tanácsokkal szolgálunk ahhoz, hogyan építhető be mindez a napi munkába, és kitérünk olyan részletekre is, mint például az eszközök választásának szempontjai.
Dr. Molnár Bálint
Az orális mikroflóra és szerepe a parodontális megbetegedések kialakulásában és kezelésében
A dentális plakk minden fogágybetegség oka, mely a rögzítő apparátus irreversibilis károsodását – fog mozgathatóságot, tapadásveszteséget okoz. A parodontitis polymicrobialis infectio – a normál flóra és a parodontopatogen baktériumok együttese kulcsfontosságú szerepet játszik a fogágybetegség patogenezisében. A plakk szükséges, de nem elégséges feltétele a destruktív parodontitisnek, egyéb hajlamosító tényezők szükségesek hozzá: genetikai, általános szervezeti, magatartási tényezők.
Betegség akkor alakulhat ki ha a baktériumok és a szervezet közötti egyensúly felborul, amely vagy a bakteriális hatások erősödése, vagy a szervezeti védekező mechanizmusok gyengülése révén következhet be. Az orális probiotikumok a megváltozott parodontopathogén flórára gyakorolt antagonista hatásuknak megfelelően hatékony, biztonságos és kényelmes kiegészítői lehetnek a hagyományos parodontális oki terápiának, a depurálásnak és gyökérsimításnak.
A konferenciákra már csak helyszíni jegyvásárlás lehetséges!
Nap
:
Óra
:
Perc
:
Mp
Kongresszusi regisztráció
Már csak helyszíni jegyvásárlás lehetséges!
16 Kreditpont
All Access
60.000
Belépés az összes kongresszus minden előadására két napon keresztül
Upgrade Implantológia
45.000
Belépés az Implant Kongresszus előadásaira két napon keresztül
Upgrade Esztétika & Endo
45.000
Belépés az Esztétika & Endo Kongresszus előadásaira két napon keresztül
Upgrade Digital & Ortho
24.000
Belépés a Digital & Ortho Kongresszus minden előadására egy napon keresztül
Upgrade Prevenció
19.500
Belépés a Prevenciós Kongresszus minden előadására egy napon keresztül
VIP
90.000
Belépés az összes kongresszus minden előadására két napon keresztül + a Gálaestre
Gálaest
25.000
Belépés és vacsora a péntek esti gálaesten
Helyszín: Orfeum
Március 24, 19.30-01.00
Gálaest vacsora nélkül
6.000
Belépés a péntek esti gálaestre
Helyszín: Orfeum
Március 24, 21.00-01.00
Diákjegy
10.000
Diák 5000 Ft/nap
MFHE tagoknak 3500 Ft/nap
Minden konf. included
Kurzusok
Péntek, 10:00-16.00
Friss Tamás, Dr. Gáspár Lajos, Kluka Attila
Jogi esetek és jogi védelem
Szombat, 14:45-17.00
Dr. Daniel C. Neves
The future is now: clear aligners as a reality in your practice!
Videók
Nézze meg a korábbi évek videóit
Az Upgrade Congress pár év kihagyás után immár 8. alkalommal kerül megrendezésre idén márciusban. Korábbi sikeréhez azonban számos kolléga és támogató közreműködésére is szükség volt. Róluk is megemlékezik ez a néhány videó – amely bemutatja fejlődésünket – és lehetővé teszi, hogy visszatekerje az órát a kezdetekig.




Értesüljön a legfrissebb hírekről. Kövessen minket a közösségi oldalainkon!

Szervező
Event Organizer Hungary Kft
1012 Budapest, Kuny Domokos u. 9
Kapcsolat
+36 30 472 0030
info@upgradecongress.hu
Helyszín
Hungexpo "C" Kongresszusi Központ
1101 Budapest, Albertirsai út 10